11

Deśtne v Orlickych horach

11

Deśtne jest niewielką miejscowością, po­łożoną w malowniczej dolinie rzeki Bele i potoku Deśtenskeho. Od strony północ­no-wschodniej otacza ją pasmo Gór Or- lickich ze szczytami Mała i Velka Deśtna, a od zachodu – góra Śpićak. Miasteczko jest największym ośrodkiem narciarskim w cze­skiej części Gór Orlickich. Sezon trwa tu od grudnia do końca kwietnia. Sześć sztucznie naśnieżanych tras zjazdowych może służyć zarówno osobom początkującym, jak i do­brze jeżdżącym na nartach. Ośrodek ten słynie także z organizacji wielu zawodów sportowych oraz imprez kulturalnych.

ATRAKCJE

W Deśtnem v Orlickych horach warto odwiedzić Muzeum Sportów Zimowych i Rzemiosła, w którym można obejrzeć ekspozycję, pokazującą dawne narty i stroje narciarzy. W całej miejscowości można zna­leźć zabytkowe domy, pensjonaty i chaty. Najstarszy obiekt to barokowy kościół św. Marii Magdaleny z 1. połowy XVIII w. Naj­większym zainteresowaniem turystów cie­szą się cykliczne imprezy kulturalne. Warto wymienić organizowaną co roku w marcu imprezę „Rampuśak a Kaćenka”, połączoną z zawodami Pucharu Świata w jeździe na skibobach. Także co roku do Deśtnego zjeż­dżają pasjonaci wyścigów psich zaprzęgów, aby wziąć udział w zawodach »Śedivaćkuv Long”. Osoby bardziej zainteresowane narciarstwem biegowym mogą spróbo­wać swoich sił w Maratonie Orfickim na trasach: 3 km dla dzieci, 20 km dla kobiet oraz 40 km dla męzczyz. Po dniu spędzo­nym na stokach można zrelaksować się na krytym basenie lub w saunie.

NARTY

W Deśtnem na stokach Studenego vrchu działa siedem wyciągów o przepu­stowości blisko 6000 osób na godzinę Większość tras przygotowano z mysią o początkujących narciarzach Trzy z nich mają swoje zjazdy na zboczu „Marta I a jedna – na „Marta I”. Na tym drugim zboczu bardziej wymagający mogą spró­bować swoich sił na czarnej trasie „Zawod­ni”. Najdłuższy zjazd zapewnia, podzielona na dwa odcinki, niebieska trasa nr 3. Trzy stoki są sztucznie oświetlone, pięć jest do­datkowo naśnieżanych. Istnieje możliwość wykupienia karnetu na wszystkie obiekty. Miłośnicy nart biegowych mogą korzystać z kilkudziesięciu kilometrów dobrze przy­gotowanych szlaków.

350047-top_foto1-h4xdg

Ski Centre Říčky v Orlických horách-23209

zima-sjezdovka-a-vlek-slunce

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *